poniedziałek, 27 lipca 2015

Osteoporoza, a menopauza

Czy wiesz ,że ….
Więcej kobiet umiera co roku na powikłania związane z osteoporozą niż z powodu nowotworu jajników i piersi razem wziętych?

Osteoporoza jest chorobą podstępną i początkowo przebiega bezobjawowo. To zjawisko wynikające nie tylko z niedoboru minerałów czy też hormonów w naszym organizmie. To złożone schorzenie, które rozwija się powoli przez wiele lat, zanim będziemy w stanie je zdiagnozować.
Osteoporoza czyli zrzeszotnienie kości jest chorobą polegającą na postępującym ubytku masy kostnej. Kiedy zbliżamy się do 40-tki równowaga między tworzeniem i rozpadaniem się tkanki kostnej zaczyna się zmieniać. To prowadzi do powolnego, ale nieustającego spadku masy i gęstości kości . Jest to naturalny fizjologiczny etap każdego z nas.
Szybkość i intensywność utraty masy kostnej jest zróżnicowana, ale widocznie nasila się w okresie menopauzy, kiedy to zaburzenia hormonalne są jedną z przyczyn powstania osteoporozy . W warunkach fizjologii roczna utrata masy kostnej wynosi ok. 1%. Na dwa lata przed menopauzą zaczyna się u kobiet przyśpieszona faza utraty masy kostnej i trwa ona ok. 10 lat.

Na co powinnyśmy zwrócić uwagę?
• Ograniczyć picie kawy i alkoholu, 
• Spożywamy 5 posiłków dziennie w tym koniecznie śniadania, 
• Kobiety - szczególnie z rodzin, w których występowała osteoporoza - powinny spożywać dużą ilość wapnia, tj. dziennie 1000 mg w diecie, a bez stosowania hormonalnej terapii zastępczej - 1500 mg. Odpowiednia suplementacja u kobiet powyżej 40- 65. roku życia przez 2 lata powoduje zahamowanie spadku masy kostnej od 2 do 5 % we wszystkich miejscach szkieletu. 
• Ograniczyć w diecie produkty zakwaszające nasz organizm takie jak mięso czerwone, potrawy smażone, słodycze, używki, papierosy, 
• Wskazany jest aerobik, ale nie np. długodystansowe biegi, bo te sprzyjają osteoporozie.
 • Wskazana terapia Fitohormonami, w ciężkich przypadkach przez krótki okres terapia hormonalna pod warunkiem, że nie ma w rodzinie chorób nowotworowych, 
• Jeśli kobiety nie zażywają estrogenów, należy podawać im witaminę D3 w dawce 400-800 j. na dobę, tylko w okresie jesienno - zimowym. W lecie korzystamy z kąpieli słonecznych, które stymulują w organizmie wytwarzanie tej witaminy. Dzięki temu zwiększa się wbudowywanie wapnia w kości 
• Fitohormony – Pełniące funkcje hormonów w naszych organizmie. Do diety należy wprowadzić dużo odpowiednich ziół, warzyw i owoców. Zioła : Skrzyp polny, Dzięgiel chiński, Niepokalanek mnisi, Żeńszeń syberyjski, Korzeń lukrecji, Korzeń pluskawicy groniastej, Drapacz lekarski, Miłorząb japoński. 
• Wieczorny posiłek nie później niż na 3 godziny przed snem.


Aby wałczyć z osteoporozą proponujemy :
Menopausal Formula – Łagodzi objawy menopauzy. Preparat zawiera kompleks witamin wraz z bioflawonoidami, minerałów oraz 7 ziół. Przy systematycznym stosowaniu pomoże Ci w zmniejszeniu uderzeń gorąca, suchości pochwy oraz spadku odporności, a dodatkowo poprawia reakcję na stres, będzie działał na Twoje hormony wyciszająco i uspokajająco i ograniczy wybuchowość i płaczliwość.
Stosowanie: 1-2 kapsułek dziennie po posiłku
Strong Bones - Dobrze skomponowany zestaw, odpowiednio dobrane proporcje wapnia i magnezu aby zwiększyć jego przyswajalność i zrównoważyć jego proces wydalania. Zdrowe kości silne mięśnie. Jest on wzbogacony o Witaminę D, która zwiększa absorpcję wapnia i fosforu w naszym organizmie, a to nie jedyna jej zaleta…..
Stosowanie: Wapń jest bardzo dobrze przyswajany w okresie kiedy śpimy stosuj Strong Bones na noc 1-2 tabletki, nie później niż 3 godziny przed snem

  • podstawowy składnik tkanki kostnej
  • prawidłowy rozwój zębów,
  • stymuluje prawidłowe przewodnictwo nerwowe i kurczliwość mięśni,
  • niezbędny czynnik biorący udział w procesie krzepnięcia krwi,
  • stymuluje mechanizmy obronne organizmu,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz