poniedziałek, 27 lipca 2015

Walka z nadwagą

Jak poradzić sobie z przybieraniem na wadze. Wyniki badań Instytutu Technologicznego w Massachusetss wykazały, że 65- 75 % kobiet w okresie menopauzy mimowolnie tyje. Warto zaznaczyć, że częściej ten przebieg dotyka kobiety stosujące Hormonalna Terapię Zastępczą. Główną przyczyną pojawiania się dodatkowych kilogramów jest spadający poziom progesteronu i dominacja estrogenu.
Inną przyczyną może być konsekwencja wywołana zanikiem owulacji. Dlaczego ? Dzieje się tak ponieważ w początkowej fazie cyklu menstruacyjnego nasze ciało zużywa znaczną liczbę kalorii w procesie owulacji. Kiedy owulacja zanika pozostają nam dodatkowe kalorie (ok. 300 dziennie), które nie zostają przez nas spalone.
Ważne jest aby pamiętać o aktywności fizycznej w tym okresie. Przybieranie na wadze często jest związane z naszymi emocjami i poczuciem własnej wartości. Często kobiety w okresie menopauzy negatywnie podchodzą do procesu starzenia i uważają siebie za mniej atrakcyjne. To doprowadza do kompensacji takiego stanu poprzez niezdrowe zajadanie się pokarmami słodkimi, kremowymi, tłustymi, które zawierają wiele pustych kalorii.
Według badań doktor Joanna Manson u kobiet otyłych w 7 na 10 przypadków chorób serca przyczyną zaburzeń zdrowotnych jest nadmierna masa ciała. Panie z nadwagą zazwyczaj prowadzą siedzący tryb życia. Częściej występuje u nich nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu (LDL- zły) i trój glicerydów, oraz cukrzyca typu II.  

Wszystko to sprzyja schorzeniom serca!
To , co uchodziło nam na sucho kiedy byłyśmy młode, nie przechodzi muz tak łatwo w wieku 40, 50 lat. Nasz metabolizm nie ma już takich zdolności przywracania równowagi jak kiedyś.
Dlatego należy stopniowo zmieniać swoje przyzwyczajenia żywieniowe.

Ważne jest aby:
- ograniczyć niezdrowe pożywienie takie jak: smażone potrawy, słodycze, produkty rafinowane, przetworzone i pełne sztucznych dodatków
- prowadzić do diety dostateczne ilości pokarmów odżywczych takich jak : owoce, warzywa, pełne ziarna, białka z ryb, drobiu i fasoli)
- ograniczyć spożycie zbędnych tłuszczów takich jak : nasycone tłuszcze występujące w wieprzowinie oraz pełnotłustych produktach nabiałowych (ser, lody)
- wprowadzić aktywny styl życia (ćwiczenia 2 razy w tygodniu)
Nie wolno przesadzać w drugą stronę i stosować drastycznych diet niskokalorycznych. Kobiety szczupłe są bardziej narażone na osteoporozę. Niedostateczne spożycie substancji odżywczych połączone z problemami przyswajaniem powoduje, że organizm wyciąga więcej wapnia z kości, aby zrównoważyć jego poziom we krwi.

PAMIĘTAJMY!
Odżywcza i zrównoważona dieta połączona z naturalnymi suplementami oraz umiarkowanym trybem życia wpływa regulująco na zmiany wieku średniego. Dokonując zdrowych wyborów , możemy sporo uczynić, aby zminimalizować objawy menopauzy i uczynić z niej przyjemny okres przejściowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz