poniedziałek, 27 lipca 2015

Układ nerwowy, a menopauza

Stres nie jest niczym nowym we współczesnym świecie. Podczas stresu nasz organizm uruchamia odpowiednie procesy, których celem jest zapanować nad fizycznym, emocjonalnym bądź mentalnym obciążeniem. Jednakże owe mechanizmy, jakkolwiek skuteczne by były, nie są niezniszczalne. W momencie gdy do typowych problemów wieku średniego dołączą problemy związane ze zmianami fizycznymi w okresie klimakterium, może dojść do załamania systemu. Na szczęście natura obdarzyła nas układem wspierającym, składającym się z gruczołów nadnerczy oraz tkanki tłuszczowej, by zrekompensować obniżającą się produkcję hormonów. Musimy pamiętać ,że przez wiele lat znoszenie stresów związanym z szybkim pędem cywilizacji poważnie mogłyśmy naruszyć nasz system wspierający.

Kortyzol to hormon, który jest wytwarzany aby dostarczyć organizmowi energii w trakcie stresu. Zawsze powinien wzrastać rano i dostarczać energii na cały dzień. Jednakże, wraz z upływem lat wytwarza się wieczorem i często jest powodem budzenia się w nocy koło godziny 3 nad ranem.

Jaka jest jego funkcja?? 
• pobudza uwalnianie białka z mięśni, aby one mogły zostać przetworzone na glukozę, 
• zwiększa uwalnianie kwasów tłuszczowych z tkanki tłuszczowej która jest także przekształcana w glukozę, 
• uzyskany dodatkowo cukier trafia do krwi i jest paliwem na opanowanie stresu. Kiedy stres w naszym organizmie trwa bez końca, bądź jest go bardzo wiele, wysoki poziom kortyzolu utrzymuje się, podobnie jak poziom glukozy. Zazwyczaj w takim wypadku nadmiar cukru we krwi nie zostaje całkowicie spożytkowany.

I co wtedy się dzieje ??? Na co działa kortyzol? 
• aktywuje enzymy, które gromadzą tkankę tłuszczową, co się objawia w średnim wieku brzuszkiem w kształcie piłeczki. 
• wzmaga apetyt na pokarmy wysoko tłuszczowe oraz słodycze, powoduje również spadek metabolizmu i jest powodem przybierania na wadze, 
• ma wpływ na tarczyce co jest powodem tycia, kortyzol pobiera aminokwas tyrozynę , którego potrzebuje tarczyca by wytworzyć hormon tarczycy. Jeżeli tyrozyny brak, brak jest również hormonu tarczycy a to jest powodem zmęczenia, tycia, niedoczynności tarczycy, • zwiększa cholesterol i trójglicerydy, 
• jest powodem nadciśnienia, 
• podwyższa poziom insuliny, 
• może spowodować problem z pamięcią krótkoterminową, 
• uszkadza nerwy, 
• opóźnia proces regeneracji tkanki łącznej,
• jest powodem obniżenia serotoniny, objawiając się drażliwością i niepokojem. 
• może doprowadzić do niewydolności gruczołów nadnerczy czyli niedoborów hormonów co doprowadza do zaburzeń homeostazy, 
• wpływa na budzenie nocne

Przy wysokim poziomie kortyzolu nadmiar glukozy gromadzi się w okolicy brzusznej w postaci tkanki tłuszczowej. Najwięcej i najsilniej kortyzol wytwarza grupa krwi A. Z badań naukowych opublikowanych przez Narodowe Instytuty Zdrowia wynika, że biała tkanka tłuszczowa znajdująca się głęboko w trzewiach ma 4 razy więcej receptorów kortyzolu niż w komórkach położonych w innych miejscach oraz leżących tuż pod skórą.

Jak sobie radzić ze stresem ? Polecane preparaty: 

Z badań nad stresem prowadzonych przez Hans’a Sylye’go wynika , iż stres, bez względu na jego przyczynę, powoduje ogromne zużycie znacznych ilości witamin i minerałów z organizmu. Z pomocą na skołatane nerwy przyjdzie :
Rhodiolin – Rhodiola Rosea to tzw. roślina adaptogenna, która pomaga zmniejszyć reakcję na stres w każdych warunkach. Reguluje napięcie nerwowe oraz doprowadza do równowagi. Poprzez wyciszenie, silnie mobilizuje Twój organizm do działania. Wspomaga układ krążenia i pomaga spojrzeć na problemy z dystansem. 

Stosowanie : Dawka w/g potrzeb nawet do 3x2 tabletki, 30 min. przed posiłkiem. Bierzemy do godz. 16-17
Stress Management – Kiedy jesteś narażony na stres, czujesz się ciągle zmęczony, a niedobór energii ogranicza Twoje prace domowe i zawodowe - Stress Management to idealny produkt dla Ciebie. Dodatkowo wzmocni również Twoje włosy i paznokcie. Przy stresie Twój organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy z grupy B i magnez. Dzięki temu produktowi możesz uzupełnić wszelkie braki. Stosowanie : 1-2 tabletki po posiłku.

Menopausal Formula – Łagodzi objawy menopauzy. Preparat zawiera kompleks witamin wraz z bioflawonoidami, minerałów oraz 7 ziół. Przy systematycznym stosowaniu pomoże Ci w zmniejszeniu uderzeń gorąca, suchości pochwy oraz spadku odporności, a dodatkowo poprawia reakcję na stres, będzie działał na Twoje hormony wyciszająco i uspokajająco i ograniczy wybuchowość i płaczliwość. Stosowanie: 1-2 kapsułek dziennie po posiłku << Informacje o produkcie

Witamina C 1000 – zapotrzebowanie na witamine C wzrasta gwałtownie w okresach stresu. W tym czasie nasz organizm potrzebuje dwa i pół raza więcej tej witaminy niż normalnie. Stosowanie: raz dziennie po posiłku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz